، خوش آمدید

آشنایی با کلیات بیوتروریسم

 

آشنایی با کلیات بیوتروریسم

 

بیوتروریسم، عبارتست از سوء استفاده از عوامل میکربی یا فراورده های آنها یا به عبارت جامع تر ، استفاده از عوامل بیولوژیک، به منظور ارعاب یا هلاکت انسانها و نابودی دامها یا گیاهان.

  هرچند افکار و بعضا اعمال بیوتروریستی، درسطح محدودی از دیرباز سابقه داشته است ولی اخیرا در سطح وسیعی در محافل پزشکی و بهداشت، مطرح گردیده ، بیش از بیست جنگ افزار بیولوژیک را شناسائی و براساس میزان کارائی آنها، طبقه بندی نموده اند و جدیت موضوع در حدیست که برخی از کشورها به تولید این سلاح ها پرداخته و بعضی دیگر، پرسنل ارتش خود را علیه برخی از عوامل میکربی بیوتروریسم، واکسینه کرده وجهت ارتقاء آگاهیهای عمومی و مخصوصا افراد در معرض خطر، قدمهای موثری برداشته اند. استفاده از سلاح‌های شیمیایی در محیط جنگ رایج است و کمتر در محیط‌های تاسیساتی کاربرد دارد.

  براساس معاهدات بین‌المللی تهیّه، تولید، توسعه و استفاده از این نوع عوامل حتی در جنگ‌ها نیز ممنوع و عملی ضدبشری است ولی متأسفانه برخی کشورهای پیشرفته علیرغم عضویت و امضاء معاهدات نابودسازی، عدم تولید بکارگیری این نوع تسلیحات ضدانسانی ضمن حفظ انبارهای این تسلیحات تحقیقات گسترده‌ای را جهت تهیّه و تولید انواع جدید آنها انجام می‌دهند و متأسفانه این تهدید برای جهان بطور جدی وجود دارد و دوران دفاع مقدس شاهد استفاده گسترده دشمن با حمایت کشورهای پیشرفته از سلاح شیمیایی و بعضاً بیولوژیک بوده‌ایم که شاهد آثار زیانبار آن بر ده‌ها هزارنفر از جمعیت رزمنده هاو مردم بی‌دفاع شهرهای مختلف کشورمان هستیم.

  و یکی از تهدیدات بسیار مهمی که امنیت ملّی، و سلامت زیرساخت‌های اساسی کشور یعنی نیروی انسانی، منابع آب، غذا، محصولات کشاورزی، دامی و نهاده‌های ملی را مورد تهدید قرار می‌دهد سلاح‌های کشتار جمعی هسته‌ای، شیمیایی و بیولوژیک است.

  متأسفانه سلاح‌های بیولوژیک و بیوتروریسم بعنوان استفاده از میکروب‌ها و سموم و سایر عوامل زیستی بر علیه انسان‌ها، دام‌ها و محصولات کشاورزی می‌تواند در زمان صلح و بطور مخفیانه نیز صورت گیرد بنابراین شیوع بیماری‌های خاص در بین انسان‌ها، دام‌ها و محصولات کشاورزی می‌تواند بطور عمدی و از طرف دشمنان جهت صدمه زدن به زیرساخت‌های اقتصادی و بر علیه امنیّت و آسایش مردم صورت گیرد و این نیازمند هشیاری جدی مسئولین بهداشتی کشور است .

  علت این امر این است که بکارگیری مواد شیمیایی و رادیولوژیک را می‌توان با دستگاه‌ها و ابزارهای حساس حتی در مقادیر بسیار کم هم تشخیص داد،ولی تشخیص حضور عوامل بیولوژیک و تفکیک بین عمدی و یا غیرعمدی بودن،شیوع و همه‌گیری‌های عفونی و سم، بسیار دشوار است و اکثراً مورد غفلت قرار می‌گیرد و ریشه‌یابی نمی‌گردد که آیا عامل این بیماری با اهداف و نیت قبلی وارد کشور، مزارع و یا دام‌ها شده و یا بطور تصادفی و یا در نهایت بطور طبیعی شیوع یافته است .

 

  

به دلیل خطرات و آسیب‌های جدی بهداشتی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی عظیم شیوع این بیماری‌ها که می‌تواند سبب ایجاد ناامنی ملّی، منطقه‌ای و بین‌المللی و حتّی بسته شدن مرزها و بلوکه شدن فعالیت‌های کشور گردد، همانند:شیوع طاعون هند و یا شیوع بیماری سارس در منطقه آسیای شرقی و یا شیوع آنفلوانزای مرغی و جنون گاوی و انواع آفات نباتی حساس و استراتژیک که سبب خسارت‌های هزاران میلیاردی در زمان صلح به کشورها می‌شود،توجّه به رعایت اصول پدافند غیرعامل در زیرساخت‌های بهداشتی درمانی، جهت پیشگیری از این صدمات شامل: تقویت سیستم‌های مداوم و سریع اطّلاع، شبکه گردآوری اطّلاعات بیماری‌های انسانی، دامی و محصولات کشاورزی، آموزش نیروها در تشخیص سریع،مشکوک بودن همه‌گیری و گزارش آن به مرکز، تهیّه بانک‌های اطلاعاتی مستمر و فعال، نصب سیستم هشدار سریع در شناسایی حضور این عوامل، سیستم‌های قوی مراقبت‌های مداوم بهداشتی شامل آزمایشگاه‌های سیار انفرادی، خودروهای آزمایشگاهی ساده و آزمایشگاه‌های مرجع تشخیص عوامل و اعمال روش‌های متنوع پدافند غیرعامل در آمادگی، پیشگیری، امداد و بازتوانی و مدیریت بحران‌های این عوامل خطرناک، ایجاد پناهگاه‌های عمومی، تخصصی و.... بر علیه این عوامل و سایر روش‌هایی که در مقالات بعد بحث خواهد شد کشور را از آسیب احتمالی بکارگیری آشکار و یا مخفیانه آنها حفظ نمایند . اغلب کشورهای برای ایمن‌سازی زیرساخت‌های ملّی بر علیه تهدیدات سلاح‌های کشتار جمعی برنامه گسترده پدافند غیرعامل دارند .

 

  شرایط خاص ایران در منطقه و تهدیدات بکارگیری آشکار و مخفیانه از این سلاح‌ها بر علیه کشور ضرورت برنامه‌ریزی مناسب برای دفاع از منابع، تأسیسات و تجهیزات ملّی را در زمان صلح برای بهره‌برداری در زمان بحران را ضروری ساخته است .

  در عین حال باید توجّه داشت که تهدیدات آینده بسیار متفاوت‌تر از تهدیدات گذشته و فعلی است بنابراین باید با آمادگی کامل در بعد نظامی و غیرنظامی و تقویت پدافند غیرعامل در سطح ملّی و همچنین نهاده‌های دفاعی کشور از نیروی انسانی تا منابع و تأسیسات، کشور را در مقابل این خطرات تقویت کرد .
اولین گام در این مسیر شناسایی عرصه‌های مختلف تهدید نظیر تهدید اقتصادی، اجتماعی،بهداشتی و تهدید بر علیه نیروها و تأسیسات و نهاده‌های نظامی و دفاعی است که می‌توان با شناسایی آنها در برابر آن دفاع مؤثر داشت و یا میزان آسیب‌پذیری را به حداقل رساند .


سایر مقالات
برگزاری دوره آموزشی «مباحث نوآورانه در مدیرت بحران و پدافند غیرعامل»

برگزاری دوره آموزشی «مباحث نوآورانه در مدیرت بحران و پدافند غیرعامل»

با عنایت خداوند متعال مرکزآموزش عالی علمی کاربردی صنعت آب و برق گیلان دوره آموزشی "مباحث نوآورانه در مدیرت بحران و پدافند غیرعامل " را با تدریس جناب دکتر نکوئی در تاریخ های شنبه 97/05/08 و دوشنبه 97/05/08 به مدت 4 ساعت برگزار می گردد.
شروع دوره آموزشی سامانه فرماندهی حادثه (ICS)

شروع دوره آموزشی سامانه فرماندهی حادثه (ICS)

با عنایت خداوند متعال مرکزآموزش عالی علمی کاربردی صنعت آب و برق گیلان اولین جلسه دوره آموزشی "سامانه فرماندهی حادثه" را در تاریخ سه شنبه 28/01/97 به مدت 4 ساعت برای گروه اول مدیران و کارشناسان حوزه مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت های توانیر ،تولید نیروی برق حراراتی، مدیریت منابع آب ایران،مهندسی آب و فاضلاب کشور و حوزه ستادی وزارت نیرو را در محل وزارت نیرو برگزار نمود.
توصیه های ایمنی به خانواده ها در برابر وقوع زلزله

توصیه های ایمنی به خانواده ها در برابر وقوع زلزله

در این بخش مطالب آموزشی جهت آمادگی و واکنش در برابر بلایای طبیعی ارائه خواهد شد.
بررسی تهدیدها در هر شهر از موضوعاتی است که باید مورد توجه قرارگیرد

بررسی تهدیدها در هر شهر از موضوعاتی است که باید مورد توجه قرارگیرد

هشتیمن همایش شهر ایده آل با حضور سردار دکتر غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور و مدیران، کارشناسان و متخصصان حوزه شهری، شهرداری ها و دهیاری ها امروز دوشنبه در کیش آغاز به کار کرد.
ضرورت هماهنگی و تیم سازی در چرخه مدیریت بحران

ضرورت هماهنگی و تیم سازی در چرخه مدیریت بحران

جناب آقای اکبرپور معاون سازمان مدیریت بحران کشور در همایش (زلزله ،کیفیت ساخت،مدیریت بحران با تاکید بر مصالح ساختمانی استاندارد)خواستار هماهنگی فراگیر و تیم سازی در چرخه مدیریت بحران شد.